به‌زودی شاهد یک جهش دیگر در بازار ارز کشور خواهیم بود

به‌زودی شاهد یک جهش دیگر در بازار ارز کشور خواهیم بود

به‌زودی شاهد یک جهش دیگر در بازار ارز کشور خواهیم بود

به‌زودی شاهد یک جهش دیگر در بازار ارز کشور خواهیم بود

ایمانی‌راد تحلیلگر اقتصادی : قیمت برآوردی دلار زیر چهار هزار تومان توسط بانک مرکزی غیر کارشناسی و به دور از واقعیت است، ولی اصرار بر این قیمت، مانع از این می‌شود که دولت و بانک مرکزی اجازه بدهند که فاکتورهای واقعی اقتصاد خود را در قیمت ارز نشان دهند. بنابراین اگر این بار هم بانک مرکزی اجازه ندهد که قیمت ارز همپای متغیرهای بازار حرکت کند، به‌زودی شاهد یک جهش دیگر در بازار ارز کشور خواهیم بود.

وی با بیان اینکه به خوبی می‌دانیم دولت تمامی نیرو و امکانات و سیاست‌های خود را متمرکز کرده است که نرخ تورم را پایین نگه دارد. بنابراین ما با پدیده ای به نام نرخ تورم سرکوب شده مواجه هستیم. به عبارت دیگر می‌توان گفت که نرخ تورم محاسبه شده در بانک مرکزی بدون اینکه بخواهیم به روش محاسبه و سبد محاسباتی بانک مرکزی اشکالی وارد کنیم، نمی تواند نشان دهنده واقعیات اقتصادی باشد.

ایمانی راد متذکر شد: اساسا این نظریه که قیمت ارز در بازار ایران فاصله تفاوت تورم تجمیعی ایران و آمریکا است، جای تردید جدی دارد. این نظریه زمانی درست است که تمامی اتفاقاتی که در بازار آمریکا می‌افتد و نرخ دلار را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد در مکانیزم بازار آزاد آمریکا همین عوامل بتوانند در قیمت ها تبلور پیدا کنند، در حالی که چنین ارتباطی بین متغیرهای اقتصادی در آمریکا وجود ندارد.

 

این تحلیلگر اقتصادی تصریح کرد: در حالی که نرخ تورم در امریکا در یک سال گذشته با شیب بسیار ملایم در حال افزایش بوده است ولی قیمت دلار کاهش جدی را در یک سال گذشته تجربه کرده است. از این گذاشته اگر این تئوری را نه بین ایران و آمریکا بلکه بین کشورهای صنعتی شده با یکدیگر هم مورد آزمون تجربی و آماری قرار دهیم، متوجه خواهیم شد که نحوه محاسبه ارزهای موجود در بازار جهانی از این قانون تبعیت نمی‌کنند.

 

وی ادامه داد: دلیلش هم این است که عوامل متعددی در اقتصاد آمریکا وجود دارد که بر روی نرخ ارز تاثیرات بسیار مهمی دارند، ولی این تاثیرات در قیمت دلار تبلور پیدا نمی کنند. این عوامل متعدد هستند و در اینجا فرصت پرداختن به همه آنها نیست.

 

ایشان در ادامه یادآور شد: اینجاست که نحوه محاسبه دلار در ایران توسط بانک مرکزی یا حداقل آن‌گونه که توسط مسئولین دولتی بیان شده است، روش درستی برای محاسبه نرخ دلار نیست و چون اصرار وجود دارد که از این روش استفاده شود، نرخ ارز با تمهیدات دولت به طور مستمر سرکوب می‌شود و همین سرکوب نرخ دلار انرژی نهفته در آن به وجود می‌آورد که در چند ماه آینده خودش را به صورت انفجاری در افزایش قیمت نشان می‌دهد.

 

 

منبع:افکارنیور

 

 

 

 

بالا