اختراع دستگاه جمع‌آوری پلاستیک‌ها در اقیانوس ها

اختراع دستگاه جمع‌آوری پلاستیک‌ها در اقیانوس ها

اختراع دستگاه جمع‌آوری پلاستیک‌ها در اقیانوس ها

 

اولین دستگاه جمع‌‌آوری پلاستیک بزرگ دنیا، پس از سال‌ها کار مطالعاتی، در آینده نزدیک به اقیانوس آرام انداخته می‌شود تا بتواند درمورد آلودگی پلاستیکی اقیانوس ها گامی بردارد.

دستگاه توسط سازمان  (Ocean Cleanup) و دانشجوی ۱۸ ساله‌ی هلندی‌ به ‌نام بویان اسلات طراحی شده است.

درک چگونگی کارکرد دستگاه بسیار ساده است. دستگاه بسیار طولانی و مقاوم که از پلی‌اورتان پر از هوا ساخته شده است روی اقیانوس شناور می‌‌شود و سرعت آن با لنگرهایی کاهش داده می‌شود تا مجموعه‌ی دستگاه آهسته‌تر از جریان‌های اقیانوسی حرکت کند و پلاستیک‌ها را داخل دستگاه بریزد.

شکل قرارگیری دستگاه مانند حرف لاتین U است و کابل‌های متصل‌ آن برای به‌حداکثر رساندن قدرت جذب و گرفتن زباله تعبیه شده است. زباله‌های جمع‌شده در گوشه‌ها به مخزن وسط دستگاه منتقل می‌شوند.

تورهای سیمی نایلونی محکم که موجودات دریایی در آن گیر نمی‌کنند، از دستگاه آویزان است تا زباله‌های پلاستیکی بزرگ‌تر تا عمق ۳ متری را جمع‌آوری کند. طبق پژوهش تیم، بخش عمده آلودگی‌ها در سطح آب است. بعد از پر شدن مخزن دستگاه‌، از قایق‌هایی برای تخلیه زباله‌ها استفاده می‌شود.

دستگاه اولیه، حدود ۱۲۰ متر طول خواهد داشت. اگر دستگاه خوب کار کند می‌توان آن را با اضافه‌ کردن ۶۰ دستگاه دیگر به چرخاب، به ۶۲۰ متر هم گسترش داد.این دستگاه قادر به پاکسازی نصف چرخاب زباله‌ی اقیانوس آرام خواهد بود و حدود ۳۶ هزار تن زباله پلاستیکی را در مدت ۵ سال جمع‌آوری خواهد کرد.

 

منبع: https://www.zoomit.ir/2018/5/5/271439/unique-plastic-collecting-device-pacific-garbage-patch/

بالا