ایده های ناب و خلاقانه برای استفاده حداکثری از پلاستیک ها و ظروف یکبار مصرف

ایده های ناب و خلاقانه برای استفاده حداکثری از پلاستیک ها و ظروف یکبار مصرف

ایده های ناب و خلاقانه برای استفاده حداکثری از پلاستیک ها و ظروف یکبار مصرف

 

سهولت استفاده از ظروف یکبار مصرف، ارزان بودن، بهداشتی بودن، اشتغالزایی و ارزش افزوده بالا و ... باعث میگردد استفاده از پلاستیک و ظروف یکبار مصرف به عنوان بخش جداناشدنی و امری ضروری در جوامع  امروزی مطرح باشد.هستند افراد و شرکت هایی که بجای پاک کردن صورت مسئله پلاستیک ها به فکر استفاده حداکثری و بهینه از این ناجی بشریت هستند.در ذیل بخشی از این ایده های ناب را با هم مرور خواهیم کرد.

کفش‌های ساخته شده از بطری‌های پلاستیکی بازیافتی

 

برند کفش «روتی» کفش‌هایی از جنس بطری‌های پلاستیکی بازیافتی تولید می‌کند. پرطرفدارترین مجموعه آن، کفش‌های رنگی قابل شستشویی هستند که مگان مارکل هم در سفرش به استرالیا از آن استفاده کرده بود. این شرکت تا کنون ۲۵ میلیون بطری پلاستیکی را بازیافت کرده است.

 

مبلمان کودک ساخته شده از اسباب بازی‌های پلاستیکی شکسته

 

 

 

 

 

 

 

یک پروژه هلندی به نام «EcoBirdy» بااستفاده از اسباب بازی‌های شکسته و دورریخته شده، مبلمان کودک تولید می‌کند. غیر از ساخت مبلمان، این شرکت یک پروژه آموزشی درباره مضرات پلاستیک آغاز کرده و سطل‌های خاصی در کودکستان‌ها نصب کرده تا بچه‌ها اسباب‌بازی‌های شکسته‌ خود را در آن بریزند. این شرکت ۲۵ تن اسباب بازی پلاستیکی را بازیافت کرده است.

دوچرخه‌های ساخته شده از بطری‌های پلاستیکی بازیافتی

 

 

 

یک شرکت برزیلی به نام «Muzzicycles» با استفاده از بطری‌های پلاستیکی بازیافت شده اسکلت دوچرخه تولید می‌کند. برای تولید یک دوچرخه ۲۰۰ بطری پلاستیکی لازم است که آن را سبک‌تر و ارزان‌تر از دوچرخه‌های معمولی می‌کند. این دوچرخه‌ها ۱۰۰ سال ضمانت دارند.

اگر داخل این ماشین‌های فروش خودکار بطری پلاستیکی بیندازید، به حیوانات غذا می‌دهد

شرکت ترکی به نام «Pugedon» ماشین‌های فروش خودکار برای جمع آوری بطری‌های شیشه‌ای و پلاستیکی تولید می‌کند. این دستگاه با انرژی خورشیدی کار می‌کند و به ازای هر بطری که دریافت می‌کند به سگ‌ها و گربه‌ها غذا می‌دهد.

جاده‌های پلاستیکی

سیاره زمین

 

«PlasticRoad» یک شرکت هلندی است که از پلاستیک‌های بازیافتی ماژول‌های ساخت و ساز تولید می‌کند. ساخت جاده‌ با این ماژول‌ها ساده و ارزان‌تر است، زیرا سبک‌تر از آسفالت هستند و به راحتی به هم متصل می‌شوند. علاوه بر این، داخل آن‌ها خالی است بنابراین می‌توان لوله و کابل درونشان قرار دارد. این جاده‌ها چند ده سال دوام دارند و بعد از آن قابل جمع آوری و پردازش دوباره هستند. اولین جاده دوچرخه ساخته شده از این واحد‌های پلاستیکی در شهر هلندی زوله ساخته شده است.

 

دامی برای پلاستیک‌های اقیانوس

پلاستیک‌های شناور در اقیانوس به اندازه ۱۰۰۰ برج ایفل وزن دارند و جمع آوری آن ها ۷۹۰۰۰ سال طول می‌کشد. خبر خوب این که یک مرد هلندی ۲۴ ساله به نام «بویان اسلات» یک دام برای آن‌ها ایجاد کرده است. یک سیستم شناور به شکل U که پلاستیک‌های شناور سطح اقیانوس را به دام می‌اندازد. بویان امیدوار است با کمک این دام‌ها همه زباله‌های اقیانوس را ظرف ۲۰ سال جمع آوری کند. قرار است هر چند ماه یکبار یک کشتی مخصوص جمع آوری زباله این پلاستیک‌ها را از دام‌ها جمع کرده و برای بازیافت بفرستد.

بطری‌های پلاستیکی که شما استفاده کردید کجا هستند؟ سمت چپ یا راست؟

 

 

 

 

بالا