ساخت آسفالت بوسیله بطری‌های پلاستیکی

ساخت آسفالت بوسیله بطری‌های پلاستیکی

ساخت آسفالت بوسیله بطری‌های پلاستیکی

یک شرکت انگلیسی به راهکار جالبی دست یافته است: ایده تبدیل زباله‌های پلاستیکی به جاده نه تنها با محیط زیست سازگار است، بلکه جاده‌هایی تولید می‌کند که بسیار قوی‌تر و بادوام‌تر از جاده‌های آسفالت معمولی هستند.

این ایده زمانی به وجود که «توبی مک کارتنی» در حال کار با خیریه‌ای در جنوب هند بود که به زباله‌گرد‌ها کمک می‌کردند و بخشی از پلاستیک‌های جمع آوری شده را برای پر کردن گودی‌ها و دست‌اندازهای جاده ذوب می‌کردند.

با استفاده از این تکنولوژی، چرخه عمر ماده‌ای که در آسفالت معمولی استفاده می‌شود، با ترکیب با زباله پلاستیکی تمدید می‌شود. همچنین میزان سوخت فسیلی را کاهش می‌دهد که در فرایند تولید آسفالت معمولی استفاده می‌شود.

آن‌ها مخلوطی از زباله‌های پلاستیکی را  گرانول (دانه دانه) می‌کنند، سپس آن را به فرمول بتنی آسفالت اضافه می‌کنند که برای ساخت جاده استفاده می‌شود.

جاده‌هایی که با این روش ساخته می‌شوند ارزان‌تر هستند، چون در آن‌ها از زباله‌هایی استفاده می‌شود که ارزش چندانی ندارند و هزینه حمل و نقل زیادی ندارند.

جاده‌های حاوی پلاستیک دقیقا شبیه جاده‌های عادی هستند، اما انعطاف‌پذیری بیشتری دارند. به همین دلیل با شرایط آب و هوایی بهتر کنار می‌آیند. این جاده‌ها به عنوان نوعی آسفالت پیشرفته، ۶۰درصد قوی‌تر و سه برابر ماندگارتر از جاده‌های عادی هستند، همچنین کمتر دچار ترک و فرورفتگی‌ می‌شوند.

از این ترکیب نه تنها در جاده بلکه در پارکینگ‌ها، باند فرودگاه‌ها و مسیر‌های مسابقه می‌توان استفاده کرد.

 

بالا