صنعت پتروشیمی یکی از معدود صنایعی است که اهداف پیش بینی شده در برنامه ششم را تا پایان امسال با موفقیت محقق خواهد کرد

صنعت پتروشیمی یکی از معدود صنایعی است که اهداف پیش بینی شده در برنامه ششم را تا پایان امسال با موفقیت محقق خواهد کرد

صنعت پتروشیمی یکی از معدود صنایعی است که اهداف پیش بینی شده در برنامه ششم را تا پایان امسال با موفقیت محقق خواهد کرد

امیر وکیل زاده مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نشستی با موضوع تشریح عملکرد مدیرت طرح ها و بررسی آخرین وضعیت طرح های در دست اجرای صنعت پتروشیمی با تاکید بر نقش بی بدیل این صنعت در شرایط تحریم، گفت: صنعت پتروشیمی یکی از معدود صنایعی است که اهداف پیش بینی شده در برنامه ششم را تا پایان امسال با موفقیت محقق خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه این مدیریت در سه بخش فعالیت دارد، افزود: از فعالیت های این مدیریت، پیگیری احداث طرح‌های تعریف شده و اجرای طرح های زیر بنایی و نیز پشتیبانی ساخت داخل و شرکت‌های دانش بنیان است.

مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی به ایفای نقش بسیار مهم صنعت پتروشیمی در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: مبادلات صنعت پتروشیمی در جهان ۳۷۰۰ میلیارد دلار است و سهم ایران از این مقدار در سال گذشته، ۱۷ میلیارد دلار، یعنی کمتر از نیم درصد بود که با توجه به منابع عظیم هیدروکربوری ایران و نیروی انسانی هوشمندظرفیت افزایش این رقم وجود دارد و تدوین نقشه راه جامع در این زمینه بسیار کمک می‌کند.

وکیل‌زاده ادامه داد: ارزش ریالی پایه قراردادهای پروژه‌های زیربنایی به‌منظور پشتیبانی طرح‌ها و مجتمع‌ها حدود ۳۲۰۰ میلیارد تومان است

مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص آخرین وضعیت اجرای طرح های در دست اجرا در صنعت پتروشیمی، با بیان این که عملیات اجرایی 43 طرح موسوم به جهش دوم صنعت از سال 1392 شروع شده است، گفت: از سال گذشته تا ابتدای امسال 17 طرح وارد مدار تولید شده اند و تلاش می شود که 11 طرح باقی مانده در این جهش نیز تا پایان سال 1400 به بهره برداری برسند.

وی بیان کرد: میانگین پیشرفت 11 طرح باقیمانده از جهش دوم صنعت پتروشیمی 84 درصد است و با تکمیل این طرح ها، با سرمایه گذاری 8.5 میلیارد دلار در مجموع سالانه 4 میلیارد دلار به در آمدهای ارزی کشور افزوده می شود.

وکیل زاده افزود: میزان سرمایه گذاری انجام شده در صنعت پتروشیمی تا پایان سال 99 بالغ بر 79 میلیارد دلار بود که با بهره برداری از 17 طرح جدید با ظرفیت سالانه 25 میلیون تن در مجموع ظرفیت صنعت پتروشیمی به 90 میلیون تن در سال رسیده است.

وی تصریح کرد: با پایان جهش دوم صنعت ظرفیت تولید تا پایان امسال به 100 میلیون تن و تا پایان جهش سوم صنعت به 133 میلیون تن می رسد

مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که در جهش سوم 39 طرح پتروشیمی با سرمایه گذاری20 میلیارد دلار احداث می شود، گفت: تاکنون 5.6 میلیارد دلار برای اجرای این طرح ها هزینه شده است .

به گفته مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی، با اجرای طرح های سبد جهش سوم پتروشیمی تا پایان سال 1404، در حدود 10 میلیارد دلار به درآمدکشور افزوده خواهد شد.

وکیل زاده ادامه داد: ظرفیت تولید100 میلیون تن محصول معادل 1.6 میلیون بشکه نفت خام خوراک بالادست است وظرفیت تولید 133 میلیون تن نیز معادل 2 میلیون بشکه نفت خام خوراک مورد نیاز در روز خواهد بود.

ایجاد یک میلیون شغل با تکمیل زنجیره ارزش

 

مدیرطرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی به میزان اشتغال طرح ها اشاره کرد و گفت: در سال 99 بیش از 27 هزار نفر در طرح های پتروشیمی مشغول به فعالیت بودند و صنعت پتروشیمی در حال حاضر107 هزار اشتغال مستقیم ایجاد کرده است که درصورت فعال شدن کلیه بخش های مرتبط در این صنعت با تکمیل زنجیره ارزش قابلیت ایجاد یک میلیون شغل پایدار مستقیم وجود خواهد داشت.

وکیل زاده درباره هاب های جدید صنعت پتروشیمی اظهارکرد: منطقه انرژی بر پارسیان در استان هرمزگان با 2 هزار هکتار زمین، جاسک با یک هزار هکتار، چابهار با 1200 هکتار و قشم با یک هزار هکتار هاب های جدید صنعت پتروشیمی ایران در مسیر توسعه خود خواهند بود و تاکنون سرمایه گذاری های زیادی در مناطق مورد اشاره برای ساخت طرح های پتروشیمی انجام شده است.

مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی به ۲۸۶ دانش فنی موجود در بخش‌های مختلف صنعت پتروشیمی و ۱۱۷ لایسنسور در جهان اشاره کرد و افزود: باید سهم ایران را در تولید دانش فنی افزایش دهیم که در این زمینه شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی موفقیت‌های خوبی داشته و در حال توسعه دانش‌های مورد نیاز این صنعت است.

اجرای فن بازار در پتروشیمی

وی با اشاره به آغاز فعالیت امور توسعه کسب‌وکار دانش‌بنیان در مدیریت طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: این دفتر شرکت‌های دانش‌بنیان را که توانایی ساخت تجهیزات موردنیاز صنعت پتروشیمی را دارند، شناسایی و ارتباط این شرکت‌ها را با مجتمع‌های پتروشیمی برقرار می‌کند تا به قرارداد منتج شود

مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه به‌زودی تفاهم‌نامه راه اندازی فن بازار صنعت پتروشیمی کشور میان شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شبکه ملی فن بازار امضا می‌شود، اظهار کرد: با این کار در عمل ارتباط بین مجتمع‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد می‌شود

مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پاسخ به پرسشی درباره میزان سرمایه گذاری انجام شده و نیز تاثیر تحریم در ساخت طرح ها در صنعت پتروشیمی بیان کرد: از سال 1377 تاکنون حدود 62درصد از فاینانس استفاده شده است و صندوق توسعه ملی پشتیبان توسعه پتروشیمی در کشور بوده است و پیش بینی می شود روند توسعه با توجه به برنامه ریزی های انجام شده تداوم یافته و طرح ها به تدریج به بهره برداری برسند

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره آینده طرح های درحال ساخت و امکان بازنگری در دولت سیزدهم، گفت: تمام طرح ها با استفاده از نظرهای کارشناسی خوراک مورد نیاز و محصول نهاییو به نظر نمی رسد طرحی که دارای مجوز بوده و بر اساس قوانین و مقررات مجوز فعالیت و موافقت اصولی گرفته است نیاز به بازنگری داشته باشد مگر در مواردی معدود به دلایلی از جمله عدم پیشرفت مناسب طرح تغییرات در آن انجام شود.

وکیل زاده همچنین درباره دلیل اختلاف میزان ظرفیت و مقدار تولید در صنعت پتروشیمی، گفت: اکنون ظرفیت تولید 90 میلیون تن است اما تولید حدود 70 میلیون تن است و دلایل مختلفی برای آن وجود دارد مانند کمبود خوراک، اورهال و تعمیرات اساسی، مشکلات فرایندی و یا موارد دیگری که منجر به کاهش تولید می شوند و این در صنعت پتروشیمی ممکن است منجر به کاهش تولید شود.

از واردات 4 محصول پتروشیمی بی نیاز می شویم

 

بر اساس این گزارش ، احمد جلیلیان معاون مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز در پاسخ به پرسشی در خصوص پیش بینی تولید محصولات جدید در سبد طرح های جهش دوم، با بیان اینکه صنعت پتروشیمی ایران از واردات 4 محصول مهم صنعت پتروشیمی تا پایان سال 1400 بی نیاز خواهد شد، گفت : محصول MDEA از سوی پتروناد آسیا در ماهشهر، اکسو الکلها از سوی شرکت بدر شرق در چابهار،SAP در پارک شیمیایی فاتح و نیز EVA از سوی پتروشیمی لاله به عنوان 4 محصول مهم به سبد محصولات پتروشیمی کشور افزود می شوند و همچنین شرکت فرسا شیمی نیز در حال ساخت یک واحد PET است که دومین مجتمع تولید کننده این محصول ارزشمند در کشور خواهد شد.

وی درباره برخی دیدگاه ها درباره وجود متانول مازاد با تولیدی شدن طرح های جدید، گفت: با تکمیل زنجیره ارزش متانول در قالب طرح های پیشران محصولات مختلفی با دارا بودن ارزش افزوده بالا تولید می شوند و در این راستا می توان به احداث پارک پروپیلن در عسلویه اشاره کرد.

جلیلیان ادامه داد: چند موافقت اصولی برای متقاضیان تولید پروپیلن از متانول در عسلویه صادر شده است که خوشبختانه تعدادی از سرمایه گذاران جهت حضور در این پارک اعلام آمادگی کرده اند.

بالا