دکتر تورج دانا: بجای تشویش اذهان عمومی، در صدد فرهنگ سازی استفاده بهینه از ظروف یکبار مصرف باشیم

دکتر تورج دانا: بجای تشویش اذهان عمومی، در صدد فرهنگ سازی استفاده بهینه از ظروف یکبار مصرف باشیم

دکتر تورج دانا: بجای تشویش اذهان عمومی، در صدد فرهنگ سازی استفاده بهینه از ظروف یکبار مصرف باشیم

دکتر تورج دانا عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات دانشکده محیط زیست و انرژی، حذف یک صورت مسئله بنام ظروف یکبار مصرف را ارائه راهکاری مناسب ندانست و افزود وقتی ریسکی وجود دارد ما باید درصدد بهبود آن باشیم نه حذف آن ...

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف(آیپاد)، دکتر تورج دانا  در این خصوص بیان داشت : تاکید براستفاده از کاغذ در تولید ظروف یکبار مصرف با توجه به وضعیت بحرانی منابع آبی و پوشش گیاهی  و رشد گیاهان نه تنها در ایران بلکه در کل جهان مخاطره ای اساسی برای محیط زیست خواهد بود . همچنین استفاده از نشاسته و سایر مواد بیولوژیکی در ساخت ظروف یکبار مصرف گیاهی نیز می تواند تبعات دیگری داشته باشد . نشاسته که خود به عنوان یک ماده غذایی به شمار می رود می تواند در صورت عدم نگهداری درست عامل انتقال انواع میکروبها و باکتری ها گردد .

وی افزود : پلاستیک امروزه جزو جدایی ناپذیر زندگی بشری می باشد و مردم به طرز چشمگیری مصرف کننده این ظروف می باشند. مهم چگونگی استفاده و بازیافت این ظروف می باشد نه حذف آنها از  سبد خانوار. پس به جای مطرح نمودن بحث سرطان زایی این ظروف که در هیچ جایی اثابت نگردیده است بهتر است درصدد فرهنگ سازی صحیح و استفاده بهینه از این ظروف برآییم.

تورج دانا ادامه داد: : بحث تفکیک از مبدا  و بازیافت زباله نه تنها در مورد ظروف یکبار مصرف بلکه در مورد انواع زباله ها به عنوان طلای کثیف در سطح جهان مطرح می باشد و سالیان سال است که به صورت جدی به این امر پرداخته شده  و ثروت های فراوانی را کسب نموده اند ولی متاسفانه مسئله بازیافت در کشور ما همچنان در اولویت نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات دانشکده محیط زیست و انرژی، سطل های زباله ای که شهرداری در سطح شهر تعبیه نموده است را به دلیل باز بودن درب آنها، بوی نامطبوع و حشرات موذی و از همه مهمتر افرادی که از داخل این سطل ها مبادرت به تفکیک زباله می نمایند را عامل اصلی آلودگی محیط زیست دانست و افزود هیچگونه الگوی مناسبی توسط شهرداری و سازمان بازیافت وجود ندارد که تفکیک این زباله ها ازهمان مبدا توسط سازمان بازیافت صورت پذیرد . حتی بارها دیده شده این زباله هادر اطراف سطل های زباله پخش می باشند که این نیز اثر بد و چهره ای زشت بر سطح شهر بر جای می گذارد .

وی بحث فرهنگ سازی و آموزش صحیح و کاربردی ظروف یکبار مصرف را از مهمترین مباحث در این زمینه دانست و بیان داشت: نه تنها ظروف یکبار مصرف بلکه تمامی وسایل و ظروف پلیمری که در سطح شهر و در دسترس مردم هستند به درستی بازیافت نمی گردد و متاسفانه افراد سودجو از این فرصت استفاده کرده و این ظروف و وسایل را به روش های غلط و به بدترین حالت ممکن به چرخه زندگی هموطنان باز می گردانند .

او همچنین به لزوم فرهنگ سازی از استفاده از ظروف یکبار مصرف و بازیافت آن اشاره کرد و گفت : به جای تشویش در اذهان عمومی مردم، مسئولین محترم شهرداری که مدیریت پاکسازی و جلوگیری از آلودگی شهر را به عهده دارند  با نظارت صحیح و درست و مدیریت شده بر امر تفکیک و بازیافت، متمرکز شده و سایر نهاد های متولی از قبیل وزارت صنایع، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان محیط زیست ، نظارت بر روند تولید ظروف یکبار مصرف و ساماندهی کارگاههای غیر قانونی و غیر بهداشتی و نیز توجه به آموزش از دوران کودکی در مدارس، دانشگاهها و مراکز آموزش پذیر و ساخت برنامه هایی در راستای بازیافت و استفاده صحیح از ظروف یکبار مصرف را در دستور کار قرار دهند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه اسلامی واحد علوم و تحقیقات دانشکده محیط زیست اظهار داشت   مسئولین محترم تنها وظیفه صدور موافقت اصولی را ندارند بلکه باید نظارت دقیق و صحیح و کامل بر روند تولید داشته و با شناسایی و ساماندهی تولید کنندگان زیر پله ای، سبب ترغیب تولید کنندگان مجاز در امر تولید استاندارد و با کیفیت بالا گردند.

بالا