تفکیک زباله از مبدا در انتظار آموزش و فرهنگ‌سازی

تفکیک زباله از مبدا در انتظار آموزش و فرهنگ‌سازی

تفکیک زباله از مبدا در انتظار آموزش و فرهنگ‌سازی

مدیریت پسماند با اجرای طرح تفکیک زباله نقش بسزایی در بهداشت، سلامت محیط زیست، مصرف بهینه،  اشتغال‌زایی و ارزش افزوده بالا دارد که تمامی این موارد با آموزش و فرهنگ‌سازی محقق خواهد گردید.

از عوامل اساسی در بروز معضلات و مشکلات زیست محیطی  می توان به وجود زباله‌ها و پسماندها و رها سازی آنها در کوچه و خیابان نام برد و نیاز است تا با برنامه‌ریزی و ارائه راهکارهای موثر این مشکل را رفع و به توسعه بهداشت، سلامت زیست محیطی، اشتغالزایی و ایجاد ارزش افزوده کمک کرد و یکی از مهمترین راهکارها، مدیریت پسماند می باشد که باید به صورت مطلوب با آموزش و فرهنگ‌سازی برای مردم تبیین شود.

لازم به ذکر است که اجرای چنین برنامه‌هایی نیازمند توجه و مشارکت مردم و مسئولان دوشادوش یکدیگر است و اگر آنها همراهی و همکاری نداشته باشند چنین طرح‌هایی بی‌نتیجه خواهد ماند.

کارشناسان گاهی لقب «طلای کثیف» را به پسماندها داده و اعتقاد دارند این «طلای کثیف» بهره‌وری و بازیافت بهینه دارد.

تولید گاز، بنزین، ظروف یکبار مصرف، ظروف پلاستیکی، شیشه، کمپوست، شن، ماسه، انواع مصالح ساختمانی، کفپوش و دیوارهای پیش‌ساخته تنها یک گوشه از نتایج بازیافت «طلای کثیف» است.

با برنامه‌ریزی درست و اتخاذ سیاست‌های صحیح در تفکیک پسماندها و تفکیک آنها از مبدا می‌توان از آنها استفاده کرده و دور‌ریزها را به سرمایهای بزرگ اقتصادی تبدیل کرد.

در شرایطی که توجه و تلاش برای توسعه اقتصاد از مهم‌ترین موارد مورد توجه است باید به این موضوع توجه ویژه داشته و از آن در راستای اشغال‌زایی و توسعه اقتصاد استفاده کرد.

بالا