آموزش کلاغ ها جهت جمع آوری ته سیگار

آموزش کلاغ ها جهت جمع آوری ته سیگار

آموزش کلاغ ها جهت جمع آوری ته سیگار

آموزش جمع آوری ته سیگار توسط کلاغ ها

یک شركت هلندي به نام Crowded Cities تصميم گرفته از هوش بسیار بالای کلاغ ها به نفع انسان ‌و محيط زيست بهره‌برداري كند: اين شركت قصد دارد كلاغ‌ها را آموزش دهد تا در ازاي دريافت جايزه،‌ ته سيگارها را از خيابان جمع‌آوري كنند.

کلاغ‌ها یکی از باهوش‌ترین موجودات جهان هستند که تاکنون توانایی‌هایی مانند استفاده از ابزار و درک شباهت‌ها در آنها کشف شده ‌است و برخی از دانشمندان حتی هوشمندی آنها را با میمون‌ها مقایسه می‌کنند.

ته‌سيگارها در همه جاي جهان مشكل بزرگي به شمار مي‌روند،‌ و در هلند سالانه 6 ميليارد فيلتر سيگار در خيابان‌ها ريخته مي‌شود و محققان اين شركت مي‌خواهند از هوش کلاغ‌ها برای پاکسازی اين خیابان‌ها بهره ببرند.

محققان با ايجاد سيستمي، كلاغ‌ها را به گونه‌اي آموزش مي‌دهند كه در اطراف شهر پرواز كرده و به دنبال فيلتر سيگار بگردند و با تحویل هر فيلتر سیگارجايزه‌اي دريافت كنند.

اين شركت درحال ساخت دستگاهي به نام Crowbar است كه در واقع سيستمي براي تغذيه پرندگان است . اما كلاغ‌ها ابتدا بايد به دنبال فيلتر سيگار بگردند و آن را درون حفره‌اي بياندازند. يك دوربين اين عمليات را مشاهده و تاييد مي‌كند و سيستم كمي غذا در مقابل كلاغ مي‌ريزد.

به اين شكل كلاغ سعي مي‌كند با تكرار اين رفتار مقدار بيشتري غذا دريافت كرده و اين ارتباط پرثمر را با دستگاه حفظ كند. اگرچه ساخت دستگاه و آموزش كلاغ‌ها هريك به تنهايي چالشي بزرگ به شمار مي‌رود، اما با درنظر گرفتن برخی واقعیت های تلخ مي‌توان سختي‌هاي اين پروژه را ناديده گرفت.

آیا درآینده راهکاری اینچنینی در مورد ظروف یکبار مصرف هم وجود خواهد داشت؟

 

بالا